HLB Witlox Van den Boomen verder als Newtone advies en accountancy
Acountants- en adviesbureau HLB Witlox van den Boomen is een begrip in de Brainportregio. Het kantoor is gefuseerd met het Limburgse Koenen en Co en PKF Wallast in de Randstad tot Newtone. Het nieuwe kantoor staat stevig in de Nederlandse Top 10. Volgens Robèrt Molenaar, managing partner in Waalre, combineert Newtone in onze regio de waarden van het familiebedrijf met de uitdagingen van de nieuwe tijd.
Tekst: Hans Matheeuwsen | Foto’s: René Manders / DCI Media
„Newtone heeft vertrouwen in de kracht van de mens, of het nu gaat om onze mensen of onze klanten”, steekt Robèrt onmiddellijk van wal. „Wij geloven in ondernemerschap, de ‘can-do’ mentaliteit. In de uitdagende wereld van vandaag geldt niet of-of, maar en-en. Newtone kiest voor verbinding in plaats van tegen- stelling. Daarom kijken wij naar alle kanten met het beste van twee werelden. We zijn centraal én lokaal. Wij bieden vernieuwing én continuïteit. We zijn klein én groot. Alles voor het nieuwe perspectief van onze klanten, talenten, medewerkers én toezicht- houders. Inclusief nieuwe stappen op het gebied van duurzaamheid, digitale technologieën en kunstmatige intelligentie. Samen zetten wij een nieuwe toon.”
Newtone telt elfhonderd medewerkers verspreid over twaalf vestigingen in Nederland. Met driehonderd medewerkers mag Waalre als een van de hoofdvestigingen worden beschouwd, al was het maar door de aanwezigheid van alle ondersteunende diensten. Het nieuwe acountants- en adviesbureau blijft groot belang hechten aan de rol van de kantoren in de regio en het rechtstreekse contact met hun klanten. Elke vestiging heeft in de volle breedte en multidisciplinair alle kennis en kunde in huis maar kan voor bijzondere expertise altijd een beroep doen op de collega’s elders.
HLB Witlox Van den Boomen was al het resultaat van de nodige fusies, de laatste dateerde nog maar van enkele jaren geleden. De fundamenten van het bedrijf werden gelegd door Piet van den Boomen. Hij richtte in 1950 in Eindhoven een praktijk als accountant en belastingadviseur op. Vier jaar later werd hij beëdigd als advocaat. Zijn broers Fer en Wil waren actief bij ‘VDB’, maar Piet was de baas, aldus Simon van den Boomen. Hij, zoon van Fer, zou jarenlang ‘WVDB’ in Waalre leiden. In de loop van de tijd maakte ook een notarissenpraktijk deel uit van het kantoor.
Zakelijke familie
Omdat hij ook zelf ooit het kantoor van zijn vader heeft overgenomen, zal hij de waarden van het familiebedrijf zoveel mogelijk proberen overeind te houden, belooft Robèrt Molenaar. „Daar komen de synergievoordelen van de schaalvergroting én de verworvenheden van ons brede ondernemerschap bij. Ik vind het stoer wat wij doen”, betoogt hij met een vuur dat het hele gesprek kracht bij zal zetten. „Drie van zulke partijen pats boem bij elkaar gooien. In onze wereld heeft nog nooit iemand dat gedaan. Dat vraagt om ondernemerschap, maar ik zie vooral ook enorme kansen. Omarm je de innovatie: denk aan A.I., zie je dit als een risico, of als een kans? Daar zit onze strijd. We kunnen nu kapitaalkrachtige partijen aan boord halen. Dat gaat natuurlijk niet allemaal vanzelf.”
Wij zijn een soort zakelijke familie, vat Robèrt Newtone samen. „Het gaat niet altijd om winstmaximalisatie, het gaat ook om een goede verdeling tussen welvaart en welzijn. Je geeft de beste uren van de dag aan je werk. Het persoonlijke, intermenselijke contact vind ik belangrijk, en daar zal ik me altijd sterk voor blijven maken. Dat geldt voor onze mensen maar ook voor de ondernemers in de Brainportregio waarvan wij deel uitmaken.”
Het gaat niet altijd om winstmaximalisatie, het gaat ook om een goede verdeling tussen welvaart en welzijn
Inzet is dat Newtone over tien jaar ook nog bestaat als aantrekkelijk en sterk regionaal merk om zaken mee te doen, stelt de vestigingsleider van het kantoor in Waalre. „Dat wij mensen blijven verleiden tot ons merk en de waarden die eronder liggen. Wij moeten actief deel blijven uitmaken van het Brainport-ecosysteem. Daarvoor moet je snappen hoe dat werkt. Een vraag van een klant is nooit ééndimensionaal. Je kunt de volgende vraag van een internationaal opererend bedrijf krijgen: er gaan mensen in China werken, hoe doen we dat? Dan gaat het er niet alleen om hoe hun loonstrookjes eruit zien, maar ook hoe alles past: fiscaal, juridisch? Daar de antwoorden op vinden, is onze drive. Overigens gaat het niet alleen om business maar vooral ook het sociale aspect van Brainport. Wij willen een actieve bijdrage leveren aan een betere wereld, te beginnen in onze eigen stankcirkel; het welzijn in onze regio. Als de werkomgeving goed is, wil iedereen hier ook graag werken. Daar moeten wij een bijdrage aan leveren, vind ik, we hebben er immers ook het genot van.”
Rentmeesters
Terug naar de accountancy, dat de helft van de werkzaamheden beslaat. De andere helft betreft alle adviesfuncties. Een levenskunstenaar op het slappe koord, noemt Robèrt de accountant anno 2024. Dat komt door veeleisende regelgeving in combinatie met de grotere maatschappelijke verantwoordelijkheid van ondernemers. Hij noemt de eisen met betrekking tot verduurzaming voor het bedrijfsleven als voorbeeld. „Wij moeten het evenwicht zien te vinden tussen wat er allemaal moet, wat er vanuit compliance moet en wat er van de overheid moet. Dat is voor veel ondernemers ingewikkeld, want zij willen vrijheid, ondernemen, hun ding doen.
Wij lopen in principe achter de wetgeving aan, die overigens vaak terecht is want we kunnen als samenleving nou eenmaal niet ongebreideld groeien. Wij allen zijn de rentmeesters van de aarde, de omgeving, het ecosysteem waarvan wij deel uitmaken. Daaruit zouden wij als mensen al de intrinsieke motivatie moeten halen, maar om te voorkomen dat we er met z’n allen een rotzooitje van maken voor onze kinderen moeten we onze maatschappelijke verantwoordelijkheid nemen. Dat is een deel van ons werk geworden. Een ondernemer moet niet alleen meer verantwoording afleggen voor de cijfers maar ook voor zijn footprint: wat is je bijdrage aan een betere wereld? Je wil niet dat toekomstige generaties zeggen dat ze niets meer met een bepaald bedrijf te maken willen hebben.
Wij hebben er voor gekozen om van een toch een beetje een traditionele beroepsgroep een frisse omgeving te maken. Om impact te maken en vragen te kunnen beantwoorden, heb je een bepaalde omvang nodig, een stevige club. Die is nu gerealiseerd. Daardoor kunnen we zij aan zij door met de ondernemers en al hun vragen. Dat leek in het verleden alleen voorbehouden aan de ‘big four’ (de vier grootste kantoren – HM).”
Moederschoot
Met Newtone denkt Robèrt bovendien een magneet in handen te hebben voor het aantrekken van nieuw talent. Mede in dat verband is hij niet alleen blij met de vestigingen van Koenen en Co in Maastricht, Roermond Venlo en Helmond maar ook met de toevoeging van PKF Wallast omdat het met vestigingen in Amsterdam, Rotterdam, Delft, Woerden en Alphen aan de Rijn sterk is vertegenwoordigd in de Randstad. „Strategisch is de fusie een hele sterke. We zitten langs de hele A2. Hoger opgeleiden kunnen nu volop kiezen en dan hoop ik dat professionals en studenten van hier kiezen voor nieuw en fris in Brabant. Dat we ze kunnen terughalen naar de moederschoot, zogezegd. We hebben nu de omvang om jong talent aan te trekken, we kunnen ze betalen en hebben iets te bieden. We moeten reageren op nieuwe uitdagingen, zoals A.I. Het productiedeel van ons werk zal worden weggeautomatiseerd. Dat is niet erg. Ik denk dat het menselijk contact zich daardoor alleen maar verder verdiept. Wet- en regelgeving nemen niet bepaald af en worden alleen maar complexer.”
Wij willen graag met ambitieuze mensen werken. Ambitie past bij Newtone. Dat is ons met de paplepel ingegoten
„We hebben een waanzinnig gaaf klantenpakket waar medewerkers echt hun tanden in kunnen zetten. Daardoor zijn we hartstikke aantrekkelijk op de arbeidsmarkt en een serieus alternatief voor de big four. Dan zijn er onze kernwaardes en carrièregaranties. Kernwaarden zijn een soort kompas voor gedrag, ook van het bedrijf. Wij maken het verschil met onze kernwaarden: gedreven vakmanschap, im- pactvol eigenaarschap onvoorwaardelijke samen- werking en last but not least menselijke betrokken- heid. Daarnaast willen wij graag met ambitieuze mensen werken. Ambitie past bij Newtone. Dat is ons met de paplepel ingegoten. Je leert hier ook echt multi-disciplinair samenwerken. Je kunt de beste versie van jezelf worden. Dat faciliteren wij. Mensen moeten zich hier thuis voelen. Het gevoel hebben dat ze de puzzelstukjes kunnen leggen. Je krijgt de kans om voor ondernemers en hun onderneming te werken, om je kennis en talent in te zetten, in een leuke en diverse werkomgeving. Natuurlijk moet wel gewoon de prestatie op de mat gelegd worden. Maar we gaan er met z’n allen voor.”
Strategisch is de fusie een hele sterke. We zitten langs de hele A2
„Ondernemers willen ook graag vooruit, maar willen weten wat de risico’s zijn. Wij verschaffen zoveel mogelijk zekerheid met het oog op een onzekere toe- komst. Wij hebben geen glazen bol maar we kunnen wel meedenken en meepraten. Ondernemers weten vaak zelf al welke kant ze op willen. Ze hebben am- bitie, geven invulling aan hun leven, maken keuzes. Ondernemers zijn ook maar gewone mensen hè? Ik vertrouw erop dat onze mensen dat ook hebben en zo niet: krijgen. Het moet natuurlijk wel een beetje in je dna zitten. Maar als je een goed gesprek met el- kaar kunt voeren en ook vragen durft te stellen, dán kom je erachter waar die ondernemer of mens echt mee zit. Dan kun je ook samen groeien. Om daarover te sparren, daar leven wij van. Ik krijg daar energie van! Dat vind ik het mooie van ons vak.”