Door deze site te gebruiken, gaat u akkoord met het privacybeleid en gebruiksvoorwaarden.
Accepteren
FRITSFRITSFRITS
  • Overzicht
  • Magazine
    • Interviews
    • Reportages
    • Columns
    • Advertorials
    • FRITS Top 50
    • In opdracht
  • Thema’s
    • Gidsen
    • Restaurant Top 50
    • Acht Eeuwen Eindhoven
  • Tips
    • Uitgelicht
    • B(u)y Locals
    • Hotspots
  • Community
    • Nieuwsbrief
    • Vrienden van FRITS
    • FLITS!
    • Partners
  • Nieuws
    • Actueel
    • Eindje van de Week
    • Socials
  • Adverteren
  • Over
  • Abonneren
U leest: ‘We zijn een schoonmaakbedrijf, maar vooral een mensenbedrijf’
FRITSFRITS
Zoeken
  • Overzicht
  • Magazine
    • Interviews
    • Reportages
    • Columns
    • Advertorials
    • FRITS Top 50
    • In opdracht
  • Thema’s
    • Gidsen
    • Restaurant Top 50
    • Acht Eeuwen Eindhoven
  • Tips
    • Uitgelicht
    • B(u)y Locals
    • Hotspots
  • Community
    • Nieuwsbrief
    • Vrienden van FRITS
    • FLITS!
    • Partners
  • Nieuws
    • Actueel
    • Eindje van de Week
    • Socials
  • Adverteren
  • Over
  • Abonneren
Volg ons
  • Privacybeleid
  • Voorwaarden
  • Over FRITS
  • Contact
© Frits.nl alle rechten voorbehouden.
Altijd de FRITS in huis? Klik hier en abonneer
FRITS > Magazine > Magazine > FRITS Top 25 > ‘We zijn een schoonmaakbedrijf, maar vooral een mensenbedrijf’
FRITS Top 25Interviews

‘We zijn een schoonmaakbedrijf, maar vooral een mensenbedrijf’

Djaydee Kraus
Laatst geüpdatet 22/10/2025 op 4:38
Djaydee Kraus 2 maanden geleden 396 keer gelezen 8 minuten lezen Kees Martens/DCI Media

Streven naar meer diversiteit in managementfuncties

 

Overdag schoonmaken in het zicht, in plaats van in een ‘spookgebouw’ in de vroege ochtend of nacht. Visuele arbeidscontracten die je kunt begrijpen zonder jurist. Een budgetcoach die je helpt voordat schulden het werk overnemen. En het organiseren van zogeheten ‘MeewerkWeek’ om te zien waar echt behoefte aan is op de werkvloer. „Inclusief ondernemen moet je intrinsiek voelen”, zegt John van Hoof, voorzitter van de raad van bestuur van CSU. „Met alleen vinkjes zetten kom je er niet.”

Tekst: Djaydee Kraus | Foto’s: Kees Martens/DCI Media

 

CSU koos jaren geleden bewust voor dagschoonmaak. Niet meer onzichtbaar in de vroege ochtend of nacht schoonmaken maar echt onderdeel zijn van het team dat bijvoorbeeld in het gebouw werkt. John: „Die zichtbare schoonmaak zorgt voor meer waardering.”

Na die zichtbaarheid op de werkvloer komt het volgende aspect van inclusief ondernemen om de hoek kijken: kun je elkaar ook echt verstaan en begrijpen? Met 130 nationaliteiten in de organisatie is taal een belangrijke factor. „Als je écht gezien en gewaardeerd wordt, moet je je ook kunnen uitspreken”, zegt John. Daarom biedt CSU gratis lessen Nederlands aan. „Dat doen we in samenwerking met ROC’s”, legt Elke Wirtz, manager Sociale Duurzaamheid, uit. „Naast taal richten we ons ook op bredere basisvaardigheden, zoals lezen, schrijven en rekenen. Want die vormen samen de sleutel om niet alleen op het werk mee te kunnen doen, maar ook daarbuiten. Medewerkers geven terug dat ze zich zekerder voelen bij de dokter, bij het doen van boodschappen of tijdens gesprekken met de school van hun kinderen.”

 

Visuele contracten

Inclusief ondernemen betekent voor CSU ook drempels wegnemen waar die in de praktijk bestaan. Daarom is alle interne communicatie herschreven naar begrijpelijke B1-taal. En waar woorden nog lastig zijn, zijn er hulpmiddelen. Denk aan visuele arbeidscontracten, voorleesfuncties en zelfs ‘vertaal-oortjes’ die gesprekken ter plekke omzetten. De reacties van medewerkers zijn volgens Elke heel positief. „Ik hoor vaak terug: eindelijk kan ik zonder schaamte alles volgen en meedoen. En dát is precies waar inclusie voor ons over gaat.”

 

Financiële fitheid

Diezelfde houding – samen problemen oplossen die het werk en leven zwaarder maken – zie je terug in hoe CSU omgaat met financiële zorgen. „Een aantal jaar geleden schrokken we van hoeveel medewerkers te maken hadden met loonbeslag”, blikt John terug. „Alleen maar administreren helpt niet, dus hebben we budgetcoaches ingezet. Door één goed gesprek konden sommige collega’s al verder, anderen kregen langer hulp. Inmiddels hebben meer dan duizend medewerkers daar gebruik van gemaakt. Het percentage loonbeslagen is daardoor gedaald van zo’n tien procent naar onder de drie. Daar zijn we ontzettend trots op. Want het gaat verder dan alleen het financiële stuk op de werkvloer. Door die ondersteuning krijgen mensen thuis meer rust en stabiliteit. Ze hoeven zich minder zorgen te maken, waardoor er ruimte ontstaat om ook buiten het werk weer mee te doen: in de buurt, bij verenigingen of simpelweg in het gezin.”

Ook interessant

Samen bouwen aan buurten én mensen

‘Zonder deze medewerkers kunnen we niet’

Nestor van de lobby keert alleen terug in Venlo voor carnaval

‘Geweldig als iemand met een grote smile op de tractor zit’

‘Kansen creëren voor iedereen zit in ons DNA’

 

Minder loonbeslagen

Toen die eerste stap gezet was, diende zich een nieuwe vraag aan. Wat als mensen juist méér willen werken, maar niet weten wat dat financieel betekent? Samen met het Nibud ontwikkelde CSU daarom de ‘WerkurenBerekenaar’. Wederom in begrijpelijke taal. „Onze budgetcoach loopt dat stap voor stap met mensen door”, legt John uit. „Zo krijgt iemand beter inzicht in wat er onder de streep overblijft. Dat geeft vaak rust. We krijgen signalen dat collega’s gemiddeld meer uren draaien sinds de invoering. Dat lijkt niet alleen bij te dragen aan meer inkomen en financiële zekerheid voor hén, maar ook aan minder krapte in ons personeelsbestand.”

 

Het gaat erom dat je inclusie niet gebruikt om vinkjes te zetten, maar dat je het echt meent en er dagelijks naar handelt’

 

CSU MeewerkWeek

Inclusief ondernemen draait voor CSU ook om de vraag: hoe houd je de verbinding tussen kantoor en de werkvloer levend? John wil andere bedrijven meegeven dat inclusie niet beklijft in een PowerPoint, maar alleen in de praktijk. Daarom organiseert CSU ieder jaar de CSU MeewerkWeek. Iedereen van kantoor, van HR tot directie en zelfs commissarissen, gaat een dagdeel mee schoonmaken. „Het is niet bedoeld om alleen even bij de lunch aan te schuiven. Nee, we steken echt onze handen uit de mouwen. Op die manier horen we wat er speelt en waar écht behoefte aan is.” En dat levert waardevolle informatie op. John herinnert zich nog goed hoe hij bij een groot chemisch bedrijf ineens nieuwe veiligheidsschoenen kreeg aangemeten. „Helemaal top, dacht ik. Tot een voorman vertelde dat die schoenen er alleen voor mij waren gehaald, omdat de standaard schoenen voor ons personeel niet lekker zaten. Dan schrik je. Ik dacht: dus míj gunnen jullie goede schoenen voor één dag, maar de rest van de ploeg loopt elke dag op blaren? Dat was voor mij zo’n eye-opener. Zo’n meewerkdag legt dat bloot en daarna moet je het beleid aanpassen. Team inkoop heeft na die dag meteen tweeduizend paar nieuwe schoenen besteld.” Nog een belangrijk punt is de selectie van het personeel. John: „Managers worden niet alleen op basis van diploma’s gekozen, maar er wordt minstens zoveel gekeken naar het karakter. Wie die verbinding niet kan maken met de werkvloer past niet bij CSU. Hoe goed het cv ook is. Daar zijn we heel streng in.”

 

Toekomstplannen

Als John en Elke vooruitblikken, zijn ze het snel met elkaar eens. „Inclusief ondernemen is nooit af. We hebben met die jaarlijkse MeewerkWeek en met projecten zoals ‘Sterker in het Werk’ grote stappen gezet”, vertelt John. „Maar we zijn er nog niet. We hebben zo’n 130 nationaliteiten in dienst en dat is prachtig. Tegelijkertijd zie je in managementfuncties nog te weinig van die diversiteit terug. Daar willen we de komende jaren echt werk van maken.’ Elke knikt: „Precies. Het gaat erom dat je inclusie niet gebruikt om vinkjes te zetten, maar dat je het echt meent en er dagelijks naar handelt. Als we dat volhouden, maken we samen het verschil. Niet alleen voor onze eigen mensen, maar hopelijk ook als voorbeeld voor andere bedrijven.”

 

CSU
Hoevenweg 11a, Eindhoven
040 – 266 18 66
zuid@csu.nl
www.csu.nl

 

 

Djaydee Kraus 22/10/2025 31/10/2025
Deel dit artikel
Facebook Twitter Whatsapp Whatsapp LinkedIn Telegram Email
Wat denkt u ervan?
Love0
Sad0
Happy0
Sleepy0
Angry0
Wink0
Vorige artikel ‘Geweldig als iemand met een grote smile op de tractor zit’
Volgende artikel Nestor van de lobby keert alleen terug in Venlo voor carnaval
Laat een reactie achter

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Ook interessant

2
FRITS Top 25Interviews

Samen bouwen aan buurten én mensen

Door Romy Chatrou 2 maanden geleden
3
FRITS Top 25Interviews

‘Zonder deze medewerkers kunnen we niet’

Door Daan Daniëls 2 maanden geleden
2
Interviews

Nestor van de lobby keert alleen terug in Venlo voor carnaval

Door Hans Matheeuwsen 2 maanden geleden
Toon meer
FRITS
  • Over FRITS
  • Gidsen
  • Magazine
  • Vrienden van FRITS
  • Abonneren
  • Contact
  • Adverteren
  • Onze partners

Vind ons op de socials

Neem contact met ons op: redactie@frits.nl

2024 © Frits.nl alle rechten voorbehouden. | Powered by Space'M Online
  • Privacybeleid
  • Voorwaarden
  • Over FRITS
  • Contact
Welkom terug!

Meld u aan bij uw account

Wachtwoord vergeten?