Bij Du Pré Groenprojecten draait het niet om het zetten van vinkjes
Werken met mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt zit bij Du Pré Groenprojecten uit Helmond in het bloed. „We doen van oudsher veel onderhoud, bijvoorbeeld aan groen in de wijken. Werk dat juist mensen met een arbeidshandicap vaak graag doen, zoals schoffelen, met een bosmaaier werken of blad ruimen”, vertelt algemeen directeur Mark Vloet.
Tekst: Bregje van Dommelen | Foto’s: René Manders/DCI Media
Du Pré bestaat al sinds 1942 en is een begrip in Helmond en wijde omgeving. Het werkveld van het groen- en hoveniersbedrijf is breed. Het bedrijf realiseert en onderhoudt bijzondere groenprojecten, zoals een daktuin op tien verdiepingen hoog en het verticale bos op een appartementencomplex, allebei op Strijp-S. Maar Du Pré werkt ook veel voor woningcorporaties en maatschappelijke organisaties zoals ORO.
Sommige leerlingen kunnen bij ons een goede toekomst opbouwen’
Ontspannen
Zo’n twintig procent van het personeel heeft op de een of andere manier een afstand tot de arbeidsmarkt. „Dat past heel goed bij de sfeer binnen ons bedrijf en onze manier van werken. Het maakt onze bedrijfscultuur net wat meer ontspannen. De sfeer bij hoveniersbedrijven is vaak heel sociaal, dus we zijn ook zeker niet de enige”, benadrukt Mark. „Je neemt deze doelgroep niet in dienst omdat je er subsidie voor krijgt. We hebben hier aandacht voor álle medewerkers, dat is hoe we willen werken.”
In het kader van ‘social return’ vragen steeds meer opdrachtgevers van Du Pré om het inzetten van mensen met een ‘rugzakje’. „Het gaat niet om het zetten van vinkjes, we willen mensen die langs de kant staan weer een fijne werkplek geven. Natuurlijk voldoen we aan deze voorwaarden, maar uiteindelijk moet deze manier van werken in je hart zitten.” Bij Du Pré wordt geen onderscheid gemaakt tussen verschillende soorten collega’s. „Wat je contract ook is, je hoort erbij. Op het werk en tijdens een borrel of barbecue. Het zijn gewoon volwaardige medewerkers.”
Schoffelen
Er zijn meer voordelen, benadrukt Mark. „Laten we wel wezen: ons reguliere personeel zit vaak juist niet zo te wachten op een hele dag schoffelen, dat vinden ze saai. Zij zijn dus blij met collega’s die hen dit werk uit handen nemen. En eerlijk is eerlijk: ook wij hebben een tekort aan personeel. Je kunt dat proberen op te lossen met arbeidsmigranten, wij doen het liever op deze manier.”
Du Pré krijgt niet alleen mensen binnen via werkbedrijven als Ergon en Senzer. Ook het Praktijkcollege in Helmond heeft een kort lijntje met het bedrijf. „Sommige leerlingen kunnen bij ons een goede toekomst opbouwen.” Vloet is creatief als het gaat om het laten participeren van mensen. Hij geeft een voorbeeld: „We onderhouden ook het groen bij ORO, een organisatie voor mensen met een verstandelijke beperking. Ik heb daar gevraagd of er mensen in de dagbesteding zitten die ons willen en kunnen meehelpen bij ons werk op dit terrein.”
Deze collega’s hebben vaak wel wat extra begeleiding nodig. Sommige reguliere medewerkers doen dat graag, anderen zitten er minder op te wachten. „Dat vinden we allebei prima, het hóéft niet. Zoiets moet bij je passen, en dan kan zo’n taak je werk zelfs extra leuk maken”, vindt Vloet. Reguliere medewerkers die hun collega’s begeleiden, krijgen eerst een Harrie Helpt-training via Senzer. „Harrie is een afkorting van Hulpvaardig, Alert, Rustig, Realistisch, Instruerend en Eerlijk”, legt Vloet uit. „De training geeft skills en houvast, dat neemt bij veel mensen koudwatervrees weg.”
Veel mensen knappen enorm op van een ‘echte baan’, zoals bij ons’
Geen risico
Sommige werkgevers schrikken terug voor het in dienst nemen van deze doelgroep omdat ze gedoe vrezen. Onnodig, volgens Vloet. „We werken veel samen met Senzer en Ergon. Zij zorgen voor goede begeleiding, bijvoorbeeld van een jobcoach, zodat wij een vast aanspreekpunt hebben. En er zijn allerlei regelingen zodat je ook financieel geen risico loopt, bijvoorbeeld als iemand vaker ziek is of minder hard kan werken. En via de loonwaarderegeling wordt het salaris aangevuld, zodat wij minder hoeven te betalen en de werknemer toch genoeg inkomsten heeft.”
Maar, geeft hij toe, soms krijgt hij mensen binnen met wie het lastiger werken is. „Iemand kan een bepaalde problematiek hebben die het bijvoorbeeld moeilijk maakt om goede afspraken te maken. Dan vraagt het reguliere personeel ook wel eens: ‘Hoeveel kansen ga je hem nog geven?’ Dat moet je als leidinggevende wel goed in de gaten houden.” Maar wat toch overheerst: „Je krijgt standaard meer vreugde. Dan weet je dat iemand onzeker is binnengekomen, en zie je hem een paar maanden met een grote smile op de tractor zitten. Veel mensen knappen enorm op van een ‘echte baan’, zoals bij ons. Ze krijgen meer gevoel van eigenwaarde. Dat is gewoon onbetaalbaar.”
Du Pré Groenprojecten
Slegersstraat 75, Helmond
0492 – 52 33 30
info@dupre-groenprojecten.nl
www.dupre-groenprojecten.nl




