De avonden worden langer, de temperatuur daalt en dus het perfecte moment om de donkere dagen op te fleuren met kunst en licht. GLOW, dat sinds 2006 een vast onderdeel vormt van het culturele najaar in Brabant, strekt zich dit jaar opnieuw uit over zes gemeenten. Naast Eindhoven, waar het festival zijn oorsprong vindt, doen ook Oirschot, Helmond, Veldhoven, Lieshout en Best mee. Van 8 tot en met 15 november transformeert het centrum van Best tot een wandeling langs twaalf betoverende lichtkunstwerken.
Een dorpscentrum in een nieuw licht
Best betrad vorig jaar voor het eerst het podium van dit bijzondere festival, en dat smaakte kennelijk naar meer. Dit jaar presenteert de gemeente tussen 18.30 en 22.00 uur twaalf werken van nationale en internationale kunstenaars. Het mooie van GLOW is dat het toegankelijk is voor iedereen: geen kaartjes nodig, gewoon je wandelschoenen aan en genieten van de creaties die het centrum tijdelijk omtoveren tot een openluchtgalerie.
Het thema van deze editie luidt simpelweg ‘The Light’. Een bewuste keuze, vertelt de organisatie, om ruimte te geven aan verschillende interpretaties. Van speelse installaties tot meer contemplatieve werken – kunstenaars uit binnen- en buitenland hebben carte blanche gekregen om hun visie op licht vorm te geven.
Stilte en verbinding in de Sint-Odulphuskerk
Het absolute hoogtepunt van GLOW Best speelt zich af binnen de muren van de Sint-Odulphuskerk. Daar creëerde het Portugese collectief OCUBO een immersief lichtkunstwerk met de veelzeggende titel ‘Spiritus’. Het werk nodigt uit tot bezinning in een tijd waarin we vaak doordenderen van de ene afspraak naar de andere.
Bezoekers kunnen plaatsnemen in de kerkbanken en zich twintig minuten lang onderdompelen in een spel van licht en schaduw. De Portugese kunstenaars willen met hun werk de universele verbinding tussen mensen benadrukken, ongeacht achtergrond of afkomst. Een boodschap die past bij de open, toegankelijke aard van het festival zelf.
Het werk wordt op vaste tijden vertoond – een bewuste keuze om ervoor te zorgen dat iedereen de ruimte krijgt om het werk in alle rust te ervaren.
Meer dan alleen Eindhoven
Hoewel Eindhoven de onbetwiste hoofdstad van GLOW blijft, is de uitbreiding naar omliggende gemeenten een verrijking. Het festival trekt jaarlijks zo’n 750.000 bezoekers, wat de Eindhovense binnenstad in een week tijd transformeert tot een bruisend epicentrum. Door ook locaties als Best, Oirschot en Helmond te betrekken, wordt de druk beter verdeeld en krijgen meer mensen de kans om lichtkunst op korte afstand te beleven.
Voor wie op zoek is naar een avondactiviteit die net even anders is dan een museumbezoek of theatervoorstelling: GLOW Best biedt een mooie mix van kunst, beweging en avondlucht. En belangrijker nog: het is gratis.
GLOW Best, 8 t/m 15 november, dagelijks van 18.30 tot 22.00 uur in het centrum van Best. Gratis toegang.

