Op vrijdag 29 en zaterdag 30 mei vindt de 61e editie van de ELE Rally plaats in de regio Eindhoven en Veldhoven. Drie volwaardige wedstrijden, veertien klassementsproeven en zeventien elektrische Opels uit negen landen maken er een van de zwaarste rallyweekenden van het Nederlandse seizoen van. De Brainportregio fungeert dit jaar bovendien als openingslocatie van een nieuw internationaal elektrisch kampioenschap, de ADAC Opel GSE Rally Cup.
Het evenement bestrijkt ruim 154 kilometer aan klassementsproeven, verspreid over plaatsen als Helmond, Asten, Lierop, Spoordonk, Wintelre-Oerle, Sint-Oedenrode en Son. Het rallyhoofdkwartier is dit jaar gevestigd bij Leeuw Opleidingen op het Flight Forum in Eindhoven; het start- en finishpodium ligt aan De Habraken in Veldhoven, midden in het servicepark.
Strijd om het kampioenschap staat op scherp
In de ELE Rally, de moderne hoofdwedstrijd, loopt de titelstrijd in het ONRK (Open Nederlands Rallykampioenschap) nog alle kanten op. Yannick Vrielink leidt met 53 punten, maar achtervolger Ben van de Laar staat met 45 punten klaar in zijn Skoda Fabia RS Rally2 en heeft reëel zicht op de koppositie. Kevin van Deijne, vijfde in het klassement, reed dit seizoen één wedstrijd minder die meetelt en heeft daarmee extra marge. Joep Lüth, Ingo ten Vregelaar, Martin van Iersel en Henk Vossen strijden eveneens in Rally2-materiaal, de categorie die direct onder het WRC-niveau valt.
Extra spanning dit weekend: de proef House of Cars Wintelre-Oerle is aangewezen als Power Stage, waarbij bonuspunten voor het kampioenschap te verdienen zijn. In het NRK (Nederlands Rallykampioenschap) leidt Willem-Wouter Overbeek met 35 punten, gevolgd door Leo Kurstjens met 29. Beide staan aan de start en willen hun positie verdedigen.
Opmerkelijk detail aan de rand van de wedstrijd: voorzitter Radboud van Hoek rijdt zelf mee als navigator naast Michael Smulders in een Mitsubishi Lancer Evo VI.
Een rijdend stukje rallygeschiedenis
Parallel aan de moderne wedstrijd rijdt de 8e ELE Historic Rally, met klassiekers die eveneens kampioenschapspunten meedragen. In het ONHRK Pre1992 (Open Nederlands Historisch Rallykampioenschap) leidt Claudio Missaglia met 50 punten, maar Antoine Biesheuvel jaagt hem op in zijn BMW M3 E30. Antoine van Ballegooijen, afkomstig uit de regio, mikt op de eindzege in zijn Ford Sierra RS Cosworth. Maurik van den Heuvel neemt zijn Ferrari 308 GTB mee en leidt het NHRK-klassement met 35 punten. Het startveld leest als een inventaris van de rallygeschiedenis: BMW’s, Ford Escorts, Lancia’s, Opels en meer, allemaal nog keihard racend.
Elektrisch en internationaal
Het meest in het oog springt de Opel ELEctric Rally, dit jaar voor het eerst als openingsronde van de nieuwe ADAC Opel GSE Rally Cup, een volledig elektrisch kampioenschap over zeven wedstrijden in zes landen. De deelnemers rijden in de nieuwe Opel Mokka GSE Rally, een elektrische rallyauto met 281 pk die dit seizoen de Opel Corsa Rally Electric vervangt.
De naam die op de startlijst opvalt is die van Ioan Lloyd. De Welshe rallyrijder, die in 2025 runner-up werd in het Junior ERC (European Rally Championship) en dit seizoen als officieel Vauxhall-werkscoureur uitkomt, brengt zijn internationale ervaring mee naar Veldhoven. Dichter bij huis rijden drie Nederlanders: Timo van der Marel, en de KNAF Academy-rijders Max van Empel en Fabian Kamermans. Van Empel en Kamermans zijn ingeschreven voor het volledige kampioenschap. Van Empel komt bovendien uit Veldhoven zelf. Vanwege actieradius en laadtijd slaan de elektrische Opels de vrijdagavondproeven over; de rest van het weekend rijden ze volledig mee.
Het weerbericht belooft medewerking: voor beide dagen wordt circa 19 graden verwacht met een droge bodem. Tickets zijn beschikbaar via elerally.nl.

