Landgoed Baest
Zelfs op een druilerige herfstochtend is te zien hoe mooi Landgoed Baest in Oostelbeers is. Een verborgen parel maar wel een die bezoekers uit het hele land trekt. Voor een besloten meeting of exclusieve bruiloft in de monumentale Eikehoef, een wandeling over de natuurbegraafplaats Bos van de Heilige Geest of gewoon om te genieten van de natuur.
Tekst: Marlène van Kuyk | Foto’s: René Manders/DCI Media
Dit najaar viert het landgoed zijn 800-jarig bestaan. Hier lijkt de tijd stil te staan maar schijn bedriegt. Achter de rust schuilt een levendig bedrijf dat draait op verhuur, verpachting en houtopbrengst. „Alles wat we verdienen, vloeit terug naar het landgoed”, zegt Roderick van de Mortel, voorzitter van de stichting en directeur van de bv die samen het landgoed beheren.
Eeuwen doorgegeven
De oudste vermelding van Baest stamt uit 1225. Eeuwenlang was het eigendom van kloosters en abdijen, tot het in 1774 werd gekocht door de familie Van Bommel. Sindsdien is het nooit verkocht, maar werd het altijd vererfd via de vrouwelijke lijn. „Dat familiegevoel maakt het werken hier extra bijzonder”, vertelt Roderick. „Je bent niet zomaar eigenaar, je bent tijdelijk beheerder van iets wat groter is dan jezelf.”
Waar stilte werk vraagt
Het landgoed beslaat ruim 500 hectare waarvan een deel openstaat voor wandelaars. In 1997 werd Baest uitgeroepen tot het mooiste landgoed van Brabant. Het is een titel die wordt gekoesterd, maar ook verplicht. Het onderhoud is intensief: maaien, snoeien en restaureren. Roderick: „Mensen zien vooral de rust maar achter die stilte zit dagelijks werk. We krijgen slechts beperkt subsidies; zonder inzet blijft hier niets overeind.”
Een van de belangrijkste inkomstenbronnen is de verkoop van natuurgraven in het Bos van de Heilige Geest, de eerste natuurbegraafplaats van Brabant. „Die naam hoorde van oudsher al bij deze plek”, vertelt Roderick. „Wie er wandelt, merkt nauwelijks dat het een begraafplaats is. Er liggen geen herkenningstekens; alles is GPS-geregistreerd.”
Nieuwe betekenis van erfgoed
Ook de voormalige stal Eikehoef zorgt voor inkomsten. Deze kreeg een nieuw leven als ontmoetingsplek en trouwlocatie. Waar vroeger vee stond, vinden nu vergaderingen, trainingen, afscheidsmomenten en huwelijken plaats. De ruimte is voorzien van audio en visuele middelen, de catering kan worden verzorgd of zelf worden geregeld. Ook is er voldoende parkeergelegenheid. De stalbalken bleven, het uitzicht op het groen ook. Bedrijven, overheden en particulieren waarderen enorm de rust en de privacy die het landgoed biedt: „Daarin kun je ons gerust uniek noemen.”
Toekomst met vertrouwen
Landgoed Baest viert dit jaar niet alleen zijn geschiedenis, maar ook zijn toekomst. „We beheren hier geen bezit,” zegt Roderick. „We beheren vertrouwen. Wat we nu goed doen, kan straks blijven voor de generaties
na ons.”
Landgoed Baest
Dr. Jan van de Mortellaan 11A, Oost-, West-, en Middelbeers
013 – 514 35 60
kantoor@landgoedbaest.nl
www.landgoedbaest.nl

