De zevende editie van de Harry Penningsprijs, de belangrijkste fotografieprijs voor startende talenten in Nederland en België, heeft een winnaar. Zaterdag 18 april reikte Pennings Foundation in Eindhoven de prijs uit aan Andong Zheng (1992) voor zijn werk “How to (Un)Name a Tree”. De publieksprijs ging naar de Eindhovense fotografe Eveline van Hamond. De tentoonstelling met werk van alle genomineerden is nog tot en met 9 mei te zien.
Pennings Foundation, gevestigd aan de Geldropseweg in Eindhoven, organiseert de Harry Penningsprijs sinds 2007. De prijs is vernoemd naar Harry Pennings, de grondlegger van een van de eerste galeries voor autonome fotografie, dat wil zeggen fotografie als zelfstandige kunstvorm, in Nederland. Doel is jonge fotografen een podium te bieden buiten de commerciële fotografie. Uit een longlist van dertig kandidaten, voorgedragen door experts op het gebied van fotografie, stelde een jury een shortlist samen van negen genomineerden voor een groepstentoonstelling.
Jury over diversiteit in de fotografie
De jury bestond uit Hendrik Driessen (voormalig directeur van Museum De Pont in Tilburg), Roos Schouw (hoofdredacteur van vakblad Focus) en fotograaf Henk Wildschut. Volgens de jury weerspiegelt de selectie van dit jaar de breedte van wat fotografie nu kan zijn: van persoonlijk onderzoek tot maatschappelijk betrokken werk.
Winnend werk: natuur, controle en kwetsbaarheid
Andong Zheng studeerde de masteropleiding Photography & Society aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten (KABK) in Den Haag. Zijn installatie “How to (Un)Name a Tree” combineert een groot zwart-witfoto van een oude pijnboom die met een bamboe stellage gestut wordt, prints op losse vellen papier die de bezoeker kan optillen, en een filmscherm waarop mensen in de natuur bezig zijn.
De jury omschrijft het werk als “intrigerend en gelaagd”: het roept vragen op over de menselijke behoefte om controle over de natuur uit te oefenen, over hoe we planten categoriseren en benoemen. Wie de vellen papier optilt, ontdekt beelden eronder, een handeling die iets onthult maar tegelijk verhult. De jury concludeert dat het werk discussies losmaakte en een onverwachte kwetsbaarheid toont.
Publieksprijs voor Eindhovense fotografe
De publieksprijs werd uitgereikt aan Eveline van Hamond (1999) voor haar serie “What They Left”. Van Hamond groeide op in Sint-Oedenrode en volgde haar fotografie-opleiding aan SintLucas in Eindhoven, daarna specialiseerde ze zich aan de Luca School of Arts, campus Narafi in Brussel. Haar werk richt zich op persoonlijke verhalen die raken aan bredere thema’s van migratie en identiteit, een stijl die de Eindhovense regio al langer volgt.
Tentoonstelling nog tot 9 mei
De groepsexpositie met werk van alle genomineerden is nog te zien tot en met 9 mei 2026 bij Pennings Foundation, Geldropseweg 63 in Eindhoven. De expositie is gratis toegankelijk voor het publiek.

