De Trans Realities Lab van Design Academy Eindhoven verhuist volgend jaar naar High Tech Campus Eindhoven. Met deze stap komen designers en techneuten letterlijk bij elkaar aan tafel – een logische match in de Brabantse designstad, maar tot nu toe vooral een gemiste kans.
De verhuizing markeert een opvallende koerswijzing. Design Academy Eindhoven, al decennialang een begrip in de ontwerpwereld, plant zijn onderzoekslab midden tussen de chips en de camera’s. In het nieuwe lab op de campus komen geavanceerde technologieën samen: van virtual reality-brillen tot motion capture-systemen waarmee bewegingen digitaal vastgelegd kunnen worden.
Virtuele werelden als ontwerpruimte
Het Trans Realities Lab richt zich op de zogenoemde ‘metaverse’. Dat zijn digitale omgevingen waar mensen samen kunnen werken, ongeacht waar ze zich fysisch bevinden. Denk aan virtuele showrooms waar ontwerpers wereldwijd tegelijk aan een prototype kunnen sleutelen, of digitale tweelingen van fabrieken waar problemen eerst virtueel opgelost worden.
“Ik zie enorm potentieel voor bedrijven en instellingen om op geheel nieuwe manieren samen te werken, over geografische grenzen heen,” aldus professor Ian Biscoe, die het lab leidt. De samenwerking met High Tech Campus begon twee jaar geleden al voorzichtig, maar krijgt nu een permanente vorm met een eigen plek in gebouw 37.
Eindhoven’s identiteit
Voor Eindhoven past de move goed. De stad kent een rijke designtraditie, van Droog Design tot Dutch Design Week, én een sterke tech-industrie met bedrijven als ASML en Philips. Toch werkten die twee werelden vaak langs elkaar heen.
Otto van den Boogaard, CEO van High Tech Campus, spreekt dan ook van een “lang verwachte convergentie”. Op de campus werken nu 12.000 mensen bij meer dan 300 bedrijven, van multinationals tot startups. Studenten van het lab krijgen straks directe toegang tot dat netwerk.
Of dit nieuwe type samenwerking leidt tot concrete doorbraken, moet nog blijken. Maar de potentie is er: technologie die menselijker wordt door designinzicht, en ontwerpers die met nieuwe tools verder kunnen kijken dan het fysieke product. Vanaf 2026 krijgt Eindhoven in elk geval een plek waar die werelden daadwerkelijk samenkomen.

