Tijdens de Dutch Design Week, van 17 tot en met 25 oktober in Eindhoven, zet Philips de Amerikaanse ontwerper Syd Mead in de schijnwerpers. Mead (1933-2019) bedacht de toekomstbeelden van sciencefictionfilms als Blade Runner, Tron en Star Trek: The Motion Picture, maar werkte ook voor Philips. In het Philips Museum is daarom een tentoonstelling te zien die op zijn werk is gebaseerd. Die is onderdeel van Soul & Science, het DDW-programma waarmee Philips Design laat zien hoe ontwerp de zorg menselijker moet maken.
Soul & Science bestaat uit drie onderdelen op verschillende plekken in de stad. De tentoonstelling Care envisioned is te zien in het Philips Museum aan de Emmasingel, op de plek waar Gerard Philips in 1891 zijn eerste gloeilampen maakte. In Area51 op Strijp-S, het grootste overdekte skatepark van de Benelux en een podium voor urban cultuur, staat Care felt. Die interactieve installatie is ontwikkeld met SintLucas, de vakschool voor creatieve opleidingen. Een audiotour, Care lived, verbindt de locaties via de straten van Eindhoven. Het hele programma draait om één vraag: kan goed design technologie een ziel geven?
Hollywood en de Philips-tekentafel
Mead was opgeleid als industrieel ontwerper. Hij begon bij autofabrikant Ford en had vanaf 1970 een eigen ontwerpbureau. Naast zijn werk voor de film tekende hij toekomstvisies voor grote bedrijven, waaronder Philips, U.S. Steel en Sony. Philips verspreidt bij de tentoonstelling een van de ‘future designs’ die Mead rond 1970 voor het bedrijf maakte. In Care envisioned is zijn werk het startpunt voor een tocht door het denken over de toekomst. Ontwerpers van Philips geven tijdens de DDW ook workshops over hun eigen werk, bijvoorbeeld over zorg voor moeders en kinderen en over AI-toepassingen die ziektes eerder moeten opsporen.
Zorg als ontwerpopgave
Dat het thema zorg is, is geen toeval. Philips verkocht de afgelopen jaren zijn verlichtingstak en andere consumentenonderdelen en richt zich nu vooral op medische technologie. Volgens Barbara Koop, Head of Usability bij Philips Design, ligt de toekomst van de zorg niet in méér technologie, maar in technologie en design die samen de zorg mensgerichter maken. Dat betekent volgens haar behandelingen die voor meer mensen bereikbaar zijn, en zorgverleners die meer tijd krijgen voor hun patiënten. Of de installaties die belofte waarmaken, kunnen bezoekers vanaf 17 oktober zelf beoordelen.
Het volledige programma van Philips staat op ddw.nl.

